MASOPUST 2019 NA VESELÉM KOPCI
Přidal/a admin dne January 29 2019 11:14:10

Veselý Kopec - V sobotu 2. února 2019 se v prostředí muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční první program letošního roku – Masopust.

 

Budete mít možnost zhlédnout tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku patří k pradávným obyčejům tradovaným obyvateli po generace.  

 

Ilustrační fotografie

 

Masopustní obchůzku na Veselém Kopci letos předvedou obyvatelé z Vortové u Hlinska. V 10 hodin bude slavnostně uděleno povolení k obchůzce, což je i příležitost k představení masek. Tento obřad bude zopakován ještě jednou ve 13 hodin pro návštěvníky, kteří přijedou odpoledne. Po tomto úvodu průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty. U každé roubenky masky zatancují obřadní kolečko. Uvidíte zblízka všechny tradiční masky: laufra, ženu, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře. Během obchůzky se však musíte připravit i na jejich žerty, ke kterým například od pradávna patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem. V 15 hodin se masky i diváci shromáždí k závěrečnému obřadu, vyslechnete masopustní testament, v němž budou vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila maska kobyly. Maska kobyly pak bude obřadně poražena a masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech masek.

 

Až do 15.30 hodin si budete moci prohlížet roubenky na Veselém Kopci. Také budete mít možnost nákupu upomínkových předmětů, včetně figurek masopustních masek, tiskovin nebo drátované keramiky. Ve stylové Hospůdce Na vejměnku přímo v areálu muzea bude připravena staročeská zabíjačka.

 

Mimořádně bude do 16 hodin otevřena stálá Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, kterou naleznete v domku č.p. 362 v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku (8 km od Veselého Kopce). Dozvíte se zde mnoho zajímavostí a podrobností o tomto tradičním obyčeji. Její součástí jsou nejen ukázky masek, ale i filmový dokument zachycující obchůzky v jednotlivých vesnicích. Popisky i film jsou v česko-anglické verzi.

 

V sobotu 2. února 2019 budou roubenky památkové rezervace Betlém v Hlinsku mimořádně otevřeny celý den: od 8.30 do 12.00 a od 12.30 do 16 hodin.

 

UPOZORNĚNÍ: Letošní návštěvnická sezóna na Veselém Kopci začíná až 19. dubna. Do té doby je kromě 2. února muzeum v přírodě na Veselém Kopci zavřeno!

 

Hlavní program bude probíhat od 10.00 do 16.00 hodin.

 

Vstupné činí 100 Kč a 70 Kč, rodinné 270 Kč.

 

Kušta Michal