Krouna
Navigace
Povodňový plán obce
Úřední deska obce
Czech POINT
Počasí ZŠ Krouna
Předpověď počasí
Mateřské centrum
Linka důvěry ÚO
Protikorupční linka
Psí Detektiv
Poradna spotřebitele
Logo kampaně
Třídění odpadu:
Hodiny
Přístupy na stránky
Vaše IP je
POVĚST O PRVNÍM KOSTELÍKU V KROUNĚ 

V dobách, kdy ještě čachnovský les sahal až ke Krouně a k Otradovu a ještě dál, často tu znívaly lesní rohy lovců, chrochtání černé zvěře v bažinách a supání střelou zasažených štětináčů.

 

Jednou lovil tu pán hradu rychmburského, zbloudil v lesních houštinách a tmavá noc zabránila jeho družině, aby ho hledala. Na kopečku pod starým bukem upravil si vzácný lovec lůžko z mechu a usnul po dlouhém bloudění. Ale sny podivné zmítaly jeho duší. Jen jeden však utkvěl v jeho paměti. Na koni bílém jasně ozářený jezdec s kopím v ruce vyjíždí a drak hrozný sápe se na něho.

 

Toť archanděl jest sám Michael a obluda jeho kopím zasažena, padá mrtva. Pak k lovci samému se sklání vítěz, ukazuje směr k Rychmburku a dí jemu měkce: „Tím směrem dej se, synu můj, abys zpět se dostal k milým svým!“

 

Na to se hradní pán probudil. Vzal lovecký svůj tesák, poznamenal stromy ve svém okolí a vyšel hledat cestu z lesa ven, jak ukázal mu archanděl Michael. A již vstříc mu zněly lesní rohy jeho družiny. I rozhodl se hradní pán, že tam, kde mezi buky trávil letní noc, nechá postavit kapličku. A to byl ten první kostelík pozdější krounské osady.

 

A trval kostelík ten dřevěný až do dob, kdy na Rychmburku vládl šlechetný hrabě Filip Kinský, který zbořit dal ten kostel dřevěný a nový z kamene dal postavit. A nad velkým oltářem tu zavěsit dal obraz Michaela, archanděla, který draka kopím poráží.

 

(Z Pamětní knihy obce Krouny. Zapsal kronikář František Nepauer, řídící učitel v Krouně, roku 1909, podle knihy Antonína Hlineckého „Z dob šerých, dávných“)

 

Moravcová Hana, kronikářka obce

 

 

Propagační materiály
ORP Hlinsko
Turistické informace
Hlášení rozhlasu
Mapa
Web kamery online
Firmy v naší obci
Mikroregion Hlinecko
Pardubický kraj
Turistický portál
Na kole i pěšky
Dopravní portál PK
Práce v regionu
Veřejná anketa
Čtete úřední desku?

Pouze na internetu

Na nástěnce OÚ

Nečtu,nezajímam se

Propagační materiály

ODKAZY NA STRÁNKY
IQ-net již v KROUNĚ!
Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.