Krouna
Navigace
Povodňový plán obce
Úřední deska obce
Czech POINT
Počasí ZŠ Krouna
Předpověď počasí
Mateřské centrum
Linka důvěry ÚO
Protikorupční linka
Psí Detektiv
Poradna spotřebitele
Logo kampaně
Třídění odpadu:
Hodiny
Přístupy na stránky
Vaše IP je
EXKURZE DO PARDUBIC - HVĚZDÁRNA A LETECKÉ MUZEUM

ZŠ Krouna - Ve středu 25.9.2019 jsme, tj. žáci 9. třídy, hned ráno dopravili na krounskou zastávku Kampelička, kde jsme všichni spořádaně s paní učitelkou Mgr. Lenkou Beniačovou nastoupili do autobusu, který nás odvezl na nádraží v Hlinsku. Odtud jsme jeli přímo do Pardubic.

 

Nejdříve jsme v Pardubicích navštívili Hvězdárnu barona Artura Krause. Leží ve čtvrti Dukla a její hlavní náplní je popularizace astronomie pro širokou veřejnost. Pořádá astronomické kroužky pro děti a studenty, pravidelná večerní pozorování oblohy a přednášky pro širokou veřejnost na zajímavá témata z oblastí vědy a techniky. Hvězdárna disponuje několika přístroji, z nich největší je dalekohled typu Cassegrain se zrcadlem o průměru 45 cm. Přivítání bylo milé a prohlídka a beseda opravdu efektivní. Dozvěděli jsme se zde hodně zajímavostí o prvních kosmonautech, o letu na Měsíc (letos uplynulo 50 let od přistání Apolla 11 na Měsíci) a dalším dobývání vesmíru. Nechyběla interaktivní ukázka, jak vypadá naše galaxie a nekonečný vesmír. To všechny uchvátilo. Po besedě jsme se po točitých schodech dostali do kopule s hvězdářskými dalekohledy. Bohužel poprchávalo, a tak jsme se nemohli dalekohledem na oblohu podívat. V souvislosti s prohlídkou hvězdárny jsme se zapojili do akce Akademie věd ČR: "Pojmenuj exoplanetu" a zaslali návrhy pro jméno planety a hvězdy v souhvězdí Rysa.

 

Foto: Mgr. Beniačová Lenka

 

Pak jsme na společný oběd zavítali do útulné restaurace se speciálním názvem "Blériot." Pochutnali jsme si na výborném jídle a s nově nabitou energií se těšili na druhou část naší exkurze.

 

Pomocí trolejbusu jsme se přesunuli k letišti, kde je poblíž umístěno Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara. Vypravování o prvních letcích, výrobě prvních letadel a jejich vývoji bylo doplněno právě modely letadel té doby, včetně modelu letadla Blériot, na kterém Jan Kašpar provedl první dálkový let z Pardubic do Prahy. Mohli jsme si letadla vyzkoušet, obléci "letecké uniformy" prvních letců, prohlédnout si bojová letadla z I. a II. světové války. Nejzajímavější pak pro nás bylo řízení letadla ve virtuální realitě. Na letadlovém trenažéru jsme si všichni vyzkoušeli vzlétnout, letět a přistát na letadlové dráze.

 

Domů jsme jeli velmi spokojeni plni dojmů a krásných zážitků.

 

Více fotografií najdete zde, nebo myší klikněte na fotoaparát.

 

Mgr. Beniačová Lenka

 

Kušta Michal

 

 

Propagační materiály
ORP Hlinsko
Turistické informace
Hlášení rozhlasu
Mapa
Web kamery online
Firmy v naší obci
Mikroregion Hlinecko
Pardubický kraj
Turistický portál
Na kole i pěšky
Dopravní portál PK
Práce v regionu
Veřejná anketa
Čtete úřední desku?

Pouze na internetu

Na nástěnce OÚ

Nečtu,nezajímam se

Propagační materiály

ODKAZY NA STRÁNKY
IQ-net již v KROUNĚ!
Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.