Krouna
Navigace
Povodňový plán obce
Úřední deska obce
Czech POINT
Počasí ZŠ Krouna
Předpověď počasí
Mateřské centrum
Linka důvěry ÚO
Protikorupční linka
Psí Detektiv
Poradna spotřebitele
Logo kampaně
Třídění odpadu:
Hodiny
Přístupy na stránky
Vaše IP je
EXKURZE DO PRAHY K VÝROČÍ 100 LET REPUBLIKY

ZŠ Krouna - Dne 18. října 2018 se vydala 8. a 9. třída do Prahy.

 

Nejdříve jsme měli sraz v Krouně na nádraží v 5:45 hodin, ale vlak nám jel až v 6:06 hodin. Když jsme dorazili do Pardubic, museli jsme přestoupit na vlak směr PRAHA!!!

 

Foto: Mgr. Beniačová Lenka

 

Po příjezdu do Prahy jsme nasedli na metro, pak dále na tramvaj a "tradá" na Pražský hrad. Tam nás nejdříve prohlédla ochranka. Nečekaně u sebe nikdo nic zakázaného neměl a mohli jsme pokračovat do Hradu. Na začátku prohlídky jsme se vyfotili před Svatovítským chrámem. Následovala prohlídka katedrály a Královského paláce. A co se stalo potom? Nadešel čas na "kus žvance". (Po náročném dopoledni to bylo potřeba).

 

Na výstavu "Paměť národa" v Praze na Letné (pod bývalým pomníkem Stalina) jsme jeli kousek opět tramvají a kousek šlapali pěšky přes Chotkovy sady, kde jsme úplně náhodou objevili pomník básníka J. Zeyera. Pomník vytvořil sochař Josef Mauer, jeho základ (skála) je sestavena z více než sta přírodních žulových balvanů. Sochy v jeskyňce byly vytesány z bílého mramoru v tyrolském Laasu a představují postavy z děl Julia Zeyera. Expozice pod dnešním metronomem mapuje nejzásadnější okamžiky československé moderní historie. Podle pokynů průvodce jsme se rozdělili na tři skupiny. Obdrželi jsme pracovní listy, ke kterým jsme si měli hledat sami informace. První skupina si četla plakáty na panelech před vchodem na výstavu. Druhá skupina šla na promítání s názvem "Svědectví", kde mluvili lidé, kteří jednotlivé události zažili. Někteří dokonce přežili i koncentrační tábory. Třetí skupina vešla do místnosti s multimediální projekcí. Byli zavřeni v prostorách za drátěným plotem a zprostředkovaně se stali svědky například letecké bitvy o Británii, cesty vlakem do koncentračního tábora, byli na výslechu StB, na demonstraci v listopadu 1989. Všechno vytvářel laser, zvukové efekty a filmové sekvence. Všechny skupiny se postupně vyměnily.

 

Na výstavě jsme se zdrželi a měli jsme strach, že nestihneme zpáteční vlak. Rychle jsme běželi na tramvaj a spěchali na metro. Na jedné zastávce jsme měli přestupovat na jinou trasu metra, ale vystoupili jsme o jednu zastávku dříve. Vrátili jsme se a pak už šťastně dorazili na hlavní nádraží. Vlak jsme stihli, nasedli jsme a "čágo bélo" zpátky do Krouny.

 

Více fotografií najdete zde, nebo myší klikněte na fotoaparát.

 

Chlupáčová Agáta a Švanda Ondřej

 

Kušta Michal

 

 

Turistické informace
Hlášení rozhlasu
Mapa
Web kamery online
Firmy v naší obci
Mikroregion Hlinecko
Pardubický kraj
Turistický portál
Na kole i pěšky
Dopravní portál PK
Práce v regionu
Veřejná anketa
Čtete úřední desku?

Pouze na internetu

Na nástěnce OÚ

Nečtu,nezajímam se

Propagační materiály

ODKAZY NA STRÁNKY
IQ-net již v KROUNĚ!
Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.