Krouna
Navigace
Povodňový plán obce
Úřední deska obce
Czech POINT
Počasí ZŠ Krouna
Předpověď počasí
Mateřské centrum
Linka důvěry ÚO
Protikorupční linka
Psí Detektiv
Poradna spotřebitele
Logo kampaně
Třídění odpadu:
Hodiny
Přístupy na stránky
Vaše IP je
V OKOLÍ NAŠÍ OBCE BYLY PODÉL CEST VYSAZENY ODRŮDY OVOCNÝCH STROMŮ

Krouna - "Potulný sadař" Dominik Grohmann - společně s pracovníky údržby OÚ provedl ve čtvrtek 5. dubna 2018, výchovný řez doprovodné zeleně = ovocných stromů vysazených do míst s prostorem pro růst podél cest "Vápenecká", "Žejdlíkova" a také u ZŠ v Krouně. Zásah byl proveden s cílem extenzívního ošetřování. Následně budou stromky ošetřeny také mulčem z dřevné štěpky. Výběr odrůd navrhl po konzultaci s domorodci, zástupci obce a pracovníky CHKO Žďár nad Sázavou, špičkový pomolog p. Ing. Stanislav Boček Ph.D., působící na Zahradnické fakultě Mendelovy zemědělské a lesnické university v Brně. Ošetřeno bylo více než 200 stromů. Pokud se podaří udržet tuto výsadbu v naší krajině nepoškozenou, budou stromy vytvářet po mnoho let významný krajinotvorný celek v okolí obce. Také skladba vysazených odrůd má zajistit téměř bezúdržbově pro další generace bio ovoce a ovocnářský genofond endemických odrůd vhodných pro naše podmínky. Odrůdy byly vybrány s ohledem na místní klimatické podmínky, nadmořskou výšku, sklon terénu, větrné podmínky a skladbu půdního podloží.

 

Foto: Mgr. Ondra Pavel, místostarosta obce

 

Podél cest byly vysazeny tyto odrůdy: Watervlietské mramorované, Hvězdnatá reneta, Strýmka, Croncelské, Červené tvrdé, Česká pochoutka, Průsvitné letní, Astrachán bílý, Parména zlatá zimní, Grávštýnské, Avranšská, Pastornice, Červené tvrdé, Hammersteinovo, Malinové hornokrajské, Matčino, Sudetská reneta, Wagenerovo, Kožená reneta zimní, Gdaňský hranáč, Boikovo, Oranienské, Panenské české, Batul, Landsberská reneta, Welthy, Malinové holovouské, Gustavovo trvanlivé, Malinové červené podzimní, Krátkostopka královská, Kaštánka, Thurn Taxis, Hedelfingerská, Rychlice německá, Napoleonova, Karešova, Královnino, Borovinka, Vlkovo, Baumanova reneta, Astrachán červený, Hetlina, Hardyho, Sterkmannova, Špinka, Pařížanka, Nagevicova, Charneuská, Konference, Ananaska česká, Amanlinská, Salisburyho, Merodova, Jačmenka, Mušketka šedá, Nilesova zimní, Krvavka a Virgule.

 

OÚ žádá proto občany a uživatele pozemků sousedících s touto výsadbou o šetrnost, laskavost a ohleduplnost k našim stromům.

 

Více fotografií najdete zde, nebo myší klikněte na fotoaparát.

 

Děkuji.

 

Mgr. Ondra Pavel, místostarosta obce

 

Kušta Michal

 

 

Turistické informace
Hlášení rozhlasu
Mapa
Web kamery online
Firmy v naší obci
Mikroregion Hlinecko
Pardubický kraj
Turistický portál
Na kole i pěšky
Dopravní portál PK
Práce v regionu
Veřejná anketa
Čtete úřední desku?

Pouze na internetu

Na nástěnce OÚ

Nečtu,nezajímam se

Propagační materiály

ODKAZY NA STRÁNKY
IQ-net již v KROUNĚ!
Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.